معرفی دانشگاه مازندران در یک نگاه:

مدرسه عالی علوم اقتصادی واجتماعی بابلسر در سال 1349 و با همکاری دانشگاه هاروارد به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته های اقتصاد، حسابداری و امور مالی، اقتصاد اجتماعی و حقوق کار و با نام "مدرسه عالی علوم اقتصادی و اجتماعی" به صورت یک مؤسسه غیر انتفاعی در مکان هتل بزرگ بابلسر(ساختمان مرکزی فعلی دانشگاه مازندران) تأسیس شد.
درنخستین نیمسال فعالیت که ازبهمن ماه ۴۹ آغازشد،۳۰۰دانشجو و درنیمسال بعدی یعنی ترم پاییزی سال ۱۳۵۰، ۶۰۰ دانشجوپذیرفته شدند و استادانی تمام وقت ونیمه وقت مشغول تدریس شدند. بدین ترتیب مدرسه عالی علوم اقتصادی واجتماعی به علت مدیریت آموزشی خوب پس ازچندسال بصورت یکی ازمدارس عالی مهم ایران درآمد.
دانشگاه مازندران که هم اکنون بزرگترین مرکز آموزش عالی در این استان به شمار می‌رود، دارای سابقه‌ای بالغ بر 43 سال است که هسته اولیه آن را مدرسه عالی علوم اقتصادی و اجتماعی، مدرسه علوم کشاورزی ساری، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مرکز تربیت دبیر فنی نوشیروانی بابل و مرکز تحصیلات تکمیلی بابلسر تشکیل داده‌اند.
در تاریخ 26 شهریور سال ۱۳۵۸ و با تصویب شورای عالی انقلاب از ادغام این مراکز، دانشگاه مازندران به صورت رسمی تاسیس و در طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی در هر دو عرصه کمی و کیفی داشته است.
​​​​طرح‌ توسعه‌ همه‌ جانبه‌ دانشگاه مازندران‌در شهر بابلسر در زمینی به مساحت ۱۶۰ هکتار اجرایی شد و حدود ۱۳۰هزار مترمربع فضای آموزشی،کمک آموزشی، پژوهشی، رفاهی و خوابگاهی، اداری وفرهنگی طی ۴۳ ساله گذشته ساخته شده و در اختیار دانشگاهیان ‌قرارگرفت.
بنای تاریخی سازمان مرکزی دانشگاه مازندران در کنار رودخانه بابل‌رود
بنای تاریخی سازمان مرکزی دانشگاه مازندران در کنار رودخانه بابل‌رود
رودخانه بابل رود در مرکز شهر بابلسر
رودخانه بابل رود در مرکز شهر بابلسر

فعالیت‌های آموزشی

 در حال حاضر 13 دانشکده : دانشکده شیمی،‌ علوم پایه، علوم ریاضی، علوم انسانی و اجتماعی، حقوق و علوم سیاسی، هنر و معماری، علوم اقتصادی و اداری، الهیات و معارف اسلامی، تربیت بدنی و علوم ورزشی،‌ ادبیات و زبان‌های خارجی، فنی و مهندسی،علوم دریایی و محیطی، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در نوشهر (۲6۲رشته‌ - گرایش) در این دانشگاه به فعالیت می‌پردازند.
 

دانشجویان

ردیف تعداد دانشجویان کارشناسی 7851 تعداد رشته‌- گرایش‌های کارشناسی 55
1 تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد                   3233 تعداد رشته‌- گرایش‌های کارشناسی ارشد 134
2 تعداد دانشجویان دکتری 1447 تعداد رشته‌- گرایش‌های رشته‌های دکتری 73
3 تعداد کل دانشجویان 12041
 

اعضای هیات  علمی

ردیف تعداد کل اعضای هیات علمی مربی استادیار دانشیار استاد
1 407 5 200 133 69


فعالیت‌های پژوهشی

انتشار بالغ بر 500 کتاب، 25 مجله علمی و صدها مقاله علمی - پژوهشی در پایگاه‌های معتبر داخلی و خارجی، استقرار آزمایشگاه‌های مجهز با تکنولوژی‌های روز جهان به منظور انجام پژوهش‌های دقیق اعضای هیات علمی و دانشجویان، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد با 220000 کتاب و ارتباط با پایگاه‌های علمی و پژوهشی کشور و جهان، از جمله ظرفیت های این دانشگاه است.
جایگاه دانشگاه مازندران در رتبه بندی تایمز
 
1 رتبه دانشگاه به طور کلی 1200-1000
2 رتبه در علوم مهندسی 800-600
3 رتبه در فیزیک 1000-800
 

اطلاعات انتشارات معاونت پژوهشی

کتب:
ردیف عنوان تعداد
1 تعداد کل کتاب‌های چاپ شده دانشگاه مازندران از ابتدا تاکنون 474
2 تعداد کل کتاب‌های چاپ شده دانشگاه مازندران در سال 1400 10
3 تعداد کل کتاب‌های چاپ شده دانشگاه مازندران در سال1401 20

نشریات:
ردیف عنوان تعداد
1 تعداد نشریات علمی و پژوهشی 12
2 تعداد نشریات علمی – ترویجی 13
3 تعداد کل 25
 
مقالات:
ردیف عنوان تعداد
1 تعداد مقالات فارسی منتشر شده در سال 1400 455
2 تعداد مقالات فارسی منتشر شده در سال 1401 175
3 تعداد انتشارات خارجی در 2021 1063
4 تعداد انتشارات خارجی در 2022 1127جایگاه دانشگاه مازندران در رتبه بندی ISC - سال 1400-1399

1 رتبه دانشگاه در میان دانشگاه‌های جامع 27
2 رتبه دانشگاه در رتبه بندی درهمکرد دانشگاه‌های صنعتی و جامع کشور 33رتبه دانشگاه مازندران در رتبه بندی جهانی ISC - 2022

سطوح مختلف رتبه بندی جهانی ISC دانشگاه مازندران
رتبه جهانی 1801  - 2000
رتبه آسیایی 701 -  823
رتبه در دانشگاه های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی 211  -  252
رتبه در دانشگاه های ایران 44  -  51
 

جایگاه دانشگاه مازندران در رتبه بندی تایمز

1 رتبه دانشگاه به طور کلی 1200-1000
2 رتبه در مهندسی 800-600
3 رتبه در علوم فیزیک 100-800
 

جایگاه دانشگاه مازندران در رتبه بندی گرین متریک – 2022

ردیف سطح رتبه بندی رتبه
1 جهان 598
2 ایران 21
 

دانشمندان برتر  2020 (1400)

دانشمندان 1 درصد برتر:
آقایان دکتر جهانبخش رئوف، مصطفی اسلامی،  اکبر حاجی زاده مقدم، حسین جعفری.
دانشمندان 2 درصد برتر:
آقایان دکترمصطفی اسلامی، موسی قائمی،جهانبخش رئوف، رضا اوجانی، حسین جعفری،‌احمدعلی ربیع نتاج، بهزاد اسلام پناه، مرتضی قربانزاده، شهرام قاسمی میر، حشمت الله علی نژاد، کوروش نوذری، میلاد غنی، جعفر صادقی، علی بهاری، محمد غلامی، محمدحسین فاطمی، بهروز ملکی.

دانشمندان برتر 2021 (1401)

دانشمندان 1 درصد برتر:
آقایان دکتر احمدعلی ربیع نتاج درزی، ، مصطفی اسلامی،  بهروز ملکی ، حسین جعفری.
دانشمندان 2 درصد برتر:
آقایان دکتر مصطفی اسلامی، کوروش نوذری، جهانبخش رئوف، بهروز ملکی، موسی قائمی ،رضا اوجانی، احمدعلی ربیع نتاج درزی، بهزاد اسلام‌پناه، مهدی نعمت‌زاده افروزی، ،حشمت‌اله علی‌نژاد، شهرام قاسمی میر، مرتضی قربان‌زاده آهنگری، علی بهاری، محمدحسین فاطمی، محمد غلامی و یعقوب فروتن.

شرکت‌های فناور و دانش بنیان فعال

شرکت فناور برتر(شرکت نوآوران فن گستر پرتو ریتون) و شرکت دانش بنیان برتر: دانش بنیان هوشیار فراپوش گران داده  و 4 شرکت دانش بنیان در این دانشگاه فعال می باشد.
قراردادهای پژوهشی:
قراردادهای جاری: 35 قرارداد
قراردادهای منعقد شده یکسال اخیر:  22 قرارداد
فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی در جامعه و صنعت:
اعزام بیش از 35 عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران طی دو سال اخیر به جامعه و صنعت
عقد تفاهم نامه‌ها:
تعداد 73 تفاهم نامه منعقده با جامعه و صنعت

 

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه‌مازندران

كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه مازندران  در سال1361با مجموعه‌ای بيش از 3000 عنوان كتاب فاسی و لاتين در فضایی  به وسعت  300 مترمربع و با 5 نفر كارمند آغاز به‌كار نمود و در حال حاضر با دارا بودن بیش از 220000 جلد منبع متنوع و گوناگون اعم از كتب فارسی ، عربی ، لاتين ، روسی، نشریات فارسی و لاتین، پایان نامه‌ها، اسناد و مدارک دولتی و صدها منبع دیگر و فعالیت 19 کارشناس ارشد، كارشناس، فوق ديپلم در فضایی به مساحت حدود 8500 متر مربع ، یکی از بزرگترين كتابخانه های  ايران و بزرگترين كتابخانه در استان  مازندران می باشد، كه در سطح دانشگاه و استان خدمات مفيد و گسترده ای ارائه می نمايد.

 

 آزمایشگاه‌های فعال:

دانشگاه مازندران با وجود رشته‌های با سابقه در علوم پایه (شیمی، فیزیک و زیست شناسی) تربیت بدنی و علوم ورزشی دارای آزمایشگاههای تخصصی و دستگاههای پیشرفته جهت انجام فعالیت های تحقیقاتی است.
 

فعالیتهای فرهنگی- دانشجویی

در دانشگاه مازندان بالغ بر 60 کانون و انجمن علمی دانشجویی به صورت فعالانه به مشارکت در برنامه های علمی،‌ فرهنگی و اجتماعی می‌پردازد و طی سال‌های اخیر شاهد کسب افتخارات بسیار توسط دانشجویان در عرصه های مختلف ‌علمی، ورزشی، فرهنگی،‌ قرآنی در قالب المپیادهای و جشنواره های ملی و بین المللی بوده‌ایم.
همچنین کسب رتبه های برتر در آزمون‌های ورودی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانش آموختگان این دانشگاه  از دیگر موارد قابل ذکر در این خصوص است.
مجموعه خوابگاهی دخترانه حضرت زینب، پسرانه امام حسین و نواب صفوی پذیرای بالغ بر 3هزار دانشجو است. سلف‌های غذاخوری در پردیس دانشگاه و مجموعه‌های خوابگاهی در سه نوبت به ارائه خدمات به دانشجویان می پردازند.
وجود فضای سبز مشرف به دریا در مجموعه‌های خوابگاهی همراه با امکانات ورزشی - تفریحی (سالن‌های متعدد ورزشی، ساحل اختصاصی ) از مزیت های این دانشگاه به شمار می رود.
 

رویکرد دانشگاه مازندران در دیپلماسی علمی و بین المللی سازی آموزش عالی

دانشگاه مازندران از جمله دانشگاه‌های پیشگام در زمینه ارتباطات بین المللی بوده است. 25 سال پیش اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر با حضور رؤسای دانشگاه‌های گیلان، دانشگاه مازندران و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از ایران، دانشگاه دولتی فنی آستراخان، دانشگاه دولتی داغستان، دانشگاه کالمیکیا از جمهوری فدراتیو روسیه، دانشگاه دولتی آتیرائو از قزاقستان و دانشگاه دولتی باکو از کشور آذربایجان تشکیل  شد. هم اکنون این اتحادیه دارای ۵۵ عضو متشکل از دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و موسسات تحقیقاتی می‌باشد. برگزاری المپیادهای ورزشی، ‌برگزاری سمینارهای علمی و تبادل استاد و دانشجو در دهه هشتاد شمسی از جمله دستاوردهای این همکاری‌های بوده است.
همچنین قراردادهای تحقیقاتی مشترک بسیاری با دانشگاه‌های مطرح کشورهایی اروپایی و آسیایی منعقد کرده است. دانشگاه مازندران در راستای افزایش تعاملات علمی بین المللی و با توجه به سیاست‌های وزارت عتف  طی سال‌های اخیر پذیرای دانشجویان غیرایرانی از کشورهای همسایه از جمله عراق،‌ یمن،‌ سوریه، افغانستان و هندوستان می‌‌باشد.
یکی از نکات قابل توجه، استقبال دانشجویان غیر ایرانی از تحصیل در رشته‌های علوم اقتصادی و مدیریت می‌باشد. همچنین مطابق آمار دانشکده علوم دریایی و محیطی، کمترین آمار دانشجوی غیر ایرانی را به خود اختصاص داده است.
دانشگاه مازندران، دیپلماسی علمی را راهکاری مطمئن برای رشد علمی، افزایش قدرت نرم، شکل‌گیری منافع مشترک، توسعه امنیت پایدار و کاهش هزینه‌های پیشرفت دانسته و از ایجاد تعاملات جدید در قالب پذیرش دانشجو،‌ دوره‌های مشترک، پروژه‌های تحقیقاتی مشترک‌، برگزاری سمینارهای علمی، ‌فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی استقبال می نماید.
   شایان ذکر است با مساعدت مدیریت امور کنسولی اداره‌کل امور دانشجویان بین‌الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت تسهیل و تسریع در فرآیند صدور روادید تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های استان مازندران، از این پس امور مربوط به روادید تحصیلی کلیه‌ دانشجویان بین‌المللی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و علوم پزشکی استان مازندران توسط اداره کنسولی دفتر همکاری‌های بین الملل دانشگاه مازندران انجام خواهد گرفت.
1 تعداد دانشجویان بین الملل 490  
تعداد رشته های بین الملل
 
74
 

سخن پایانی

این مرکز آموزش عالی از ابتدای تاسیس تاکنون ده ها هزار دانش‌آموخته متخصص پرورش و تحویل جامعه داده که در اقصی نقاط کشورمان مشغول خدمت هستند.
دانشگاه مازندران به عنوان مولود ارزشمند وثمره غنی‌ علمی وفرهنگی انقلاب اسلامی برکات فراوانی برای استان مازندران وکشور داشته و دانشگاهیان فرهیخته خدمات ارزنده علمی، پژوهشی، آموزشی وفرهنگی و اجتماعی ازخود بجاگذاشته‌اند تا راهبرد امام راحل مبنی براینکه "دانشگاه مبدا همه تحولات است" را عینیت بخشند.
با قدرشناسی‌از همه فرهیختگانی که درتاسیس، توسعه واداره دانشگاه مازندران نقش آفرینی نمودند و باسپاس‌از مساعی اعضای محترم هیات علمی و کارکنان شریف، همت مدیریتی و مسوولیت اجتماعی دانشگاهیان ایجاب می‌کند برای رشد و تعالی این میراث سترگ بخصوص بین المللی سازی، جامعه محوری و کارآفرین ، نوآور و فناور نمودن این نهاد ارزشمند بیش از پیش کوشا باشیم.