دانشگاه مازندران در زمره 10 دانشگاه برتر کشور مطابق نظام رتبه‌بندی نیچر ایندکس

دانشگاه مازندران در زمره 10 دانشگاه برتر کشور مطابق نظام رتبه‌بندی نیچر ایندکس

  • 25 Apr 2023
  • کد خبر: 73924
  • 3046

دانشگاه مازندران در زمره 10 دانشگاه برتر کشور مطابق نظام رتبه‌بندی نیچر ایندکس

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر جمال قاسمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه از حضور دانشگاه مازندران در زمره‌ی 10 دانشگاه‌ برتر کشور مطابق نظام رتبه‌بندی نیچر ایندکس (Nature Index, 2021-22) خبر داد.

نیچر ایندکس یک پایگاه اطلاعاتی متشکل از وابستگی سازمانی نویسندگانی است که در 82 نشریه برتر علوم طبیعی (Natural-Science) مقاله چاپ کرده‌اند. نیچر ایندکس تعداد مطلق و تعداد سهم کسری از انتشار مقاله در سطح سازمانی و ملی را ارایه می‌دهد و به این ترتیب، شاخصی از خروجی و همکاری پژوهشی با کیفیت در سطح جهانی است.

در نسخه جاری رتبه‌بندی نیچر ایندکس که از تاریخ اول دسامبر 2021 تا 30 نوامبر 2022 را در بر می‌گیرد، دانشگاه مازندران با 5 عدد و با سهم برابر 3.089 ، از میان 95 سازمان ایرانی(موسسات و دانشگاه-ها)، در جایگاه 10 اُم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات کشور قرار گرفته است.

بر اساس گزارش موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، کشور ایران در میان کشورهای جهان حایز رتبه ۳۰ شده است. در این رتبه‌بندی، کشورهای چین، آمریکا و آلمان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را دارند.

بر اساس چهار حوزه موضوعی کلی فیزیک، شیمی، زمین و علوم محیطی و نیز علوم زیستی، بهترین رتبه جمهوری اسلامی ایران در حوزه موضوعی فیزیک با رتبه جهانی 27 بوده است. عملکرد ایران در 4 حوزه موضوعی بر اساس تعداد و سهم مقالات در جدول زیر نشان داده شده است.

لینک مربوط به رتبه دانشگاه‌های ایران:

https://www.nature.com/nature-index/institution-outputs/generate/all/countries-Iran/all

لینک مربوط به وضعیت دانشگاه مازندران:

https://www.nature.com/nature-index/institution-outputs/iran/university-of-mazandaran-umz/51c2a4be140ba01f32000000

اشتراک گذاری

خبرهای مرتبط

هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.