چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز جهانی زمین پاک تشکیل شد:

اولین جلسه شورای راهبردی مدیریت سبز در سال 1398

 

 

 

 

 

همزمان با روز جهانی زمین پاک تشکیل شد:

اولین جلسه شورای راهبردی مدیریت سبز در سال 1398

شورای راهبردی تنها شورایی است که همه اقشار دانشگاهی در آن دخیل هستند

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، همزمان با روز جهانی زمین پاک، اولین جلسه شورای راهبردی مدیریت سبز در سال 98 با حضور دکتر یحیی طالبی رستمی سرپرست دانشگاه، معاونان، مشاور، اعضای شورای راهبردی و اعضای کمیته های 5 گانه در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

       براساس این گزارش، دکتر طالبی در این نشست با اشاره به پیشنهاد ایجاد کمیته درآمدزایی در دانشگاه، گفت: مدیریت سبز هم یک مدل از کمیته های درآمدی است.

       دکتر طالبی ادامه داد: ایجاد شورای مدیریت سبز در راستای اقتصاد مقاومتی برای بهینه کردن مصارف موجود در دستگاه ها و در جهت کم کردن هزینه های دولت است. اگر بخواهیم هزینه ها را کم کنیم، باید درآمد را هم بالا ببریم. این شورا می تواند در کنار کمیته درآمدزایی به تحقق درآمد منابع پایه ای ما کمک کند. در سال 97، کمیته های 5 گانه شکل گرفت. ما از این کمیته ها حمایت خواهیم کرد. کسانی که وقت برای دانشگاه می گذارند و به ارتقا و درآمدزایی دانشگاه کمک می کنند، دانشگاه هم باید به سهم خود از آن ها حمایت کند. 

       سرپرست دانشگاه مازندران با تاکید بر این نکته که  اعضای این کمیته ها نگرانی مالی نداشته باشند و کار خود را انجام دهند، خاطرنشان کرد: اگر این کارها انجام بگیرد، به نفع دانشگاه است و ما حمایت می کنیم. طرح هایی مانند حذف بنر و استفاده از تلویزیون های تبلیغاتی در مکان هایی که در دید عموم است، ذخیره سازی آب باران در راستای مدیریت بهینه مصرف آب، مدیریت صحیح پسماند و کاغذ و ... از جمله طرح های بسیار خوب و مفید برای دانشگاه بوده و به بحث درآمدزایی نیز کمک می کند.  

      دکتر طالبی به لزوم داشتن طرح جامع فضای سبز نیز اشاره کرد و افزود: همان گونه که ما طرح جامع مدیریت دانشگاه مازندران را در جهت اخذ رشته ای جدید یا افزایش فضا در دست داریم و در زمان لزوم به آن طرح استناد می کنیم. داشتن طرح جامع فضای سبز نیز بسیار لازم و ضروری است و بنده پیشنهاد می کنم، به هر طریقی که فکر می کنید طرح بدهید و اجرا کنید و هزینه آن را نیز اعلام کنید تا این نیز در بودجه گنجانده شود. 

      سرپرست دانشگاه مازندران در پایان سخنان خود، یک بار دیگر بر لزوم حرکت به سمت دولت الکترونیک و استفاده از آن در تمام عرصه ها تاکید کرد و افزود: شورای راهبردی تنها شورایی است که همه معاونان، اعضای هیات علمی، کارمندان و دانشجویان در آن دخیل هستند. بنابراین از شوراهای بسیار مهم در کاهش هزینه جاری دانشگاه خواهد بود که مشابه آن را باید برای موضوع درآمد زایی دنبال کنیم. تاکید می کنم که ما در خصوص مسایل بودجه در مدیریت سبز مشکلی نخواهیم داشت و تنها منتظر طرح های کاربردی و جامع شما هستیم.

مدیریت سبز، یک جریان فکری و شیوه ای موثر و مفید برای درست زندگی کردن در سطوح و جغرافیای مختلف واحدهای اجتماعی است.

       دکتر حیدر جانعلی زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در این نشست گفت: مدیریت سبز، یک جریان فکری و شیوه ای موثر و مفید برای درست زندگی کردن در سطوح و جغرافیای مختلف واحدهای اجتماعی است، به طوری که بشود حداکثر بهره مندی را بدون اضرار به غیر داشته باشیم، و در عین حال منتج به فواید و فایده مندی های قابل ملاحظه گردد.

       دکتر جانعلی زاده با اشاره به یک نکته نقدآمیز که ما نیاز به حس ضروریت مدیریت سبز در دانشگاه را داریم و فکر می کنم این حس هنوز پخته نشده و هنوز وجود ندارد. افزود: شورای راهبردی دارای دو ماموریت کلیدی است: 1. سیاست گذاری و 2. تدوین و تصویب برنامه های عملیاتی و موثر مبتنی بر این سیاست ها. ایشان در این راستا تصریح نمودند که ما نیازمند یک تدبیر دقیق تر و سیاست مندی روشن تر و برنامه های مدون، مشخص، محکم و همراه با حمایت های مالی و تضمینی هستیم و این چیزهایی است که نیاز داریم که به آن برسیم.

      معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ادامه داد: سه سیاست که حوزه های فرهنگی و آموزشی نیازمند هستند که آن را جدی بگیرند، عبارتند از 1. سیاست آگاهی یابی و آگاهی رسانی معتبر از معنای مدیریت سبز و ابعاد و حوزه های آن. 2. سیاست دعوت به این جریان با عمل. و 3.سیاست آگاهی رسانی جذاب و پرجاذبه از آنچه انجام می شود. وی در تبیین سیاست سوم توضیح دادند که با بکارگیری تکنیک مقایسه نسبت به این که چه بودیم و چه هستیم می توانیم نسبت به انجام این مهم قدم مناسب برداریم.

       دبیر شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در ادامه به چند نمونه از کارهایی که در دانشگاه در راستای مدیریت سبز انجام شده را اشاره کرد: در سال 97 اردوی راهیان نور تقریبا با حضور 300 نفر جمعیت به سمت جبهه های عملیاتی انجام شد که بر خلاف سال های گذشته، لیوان های شیشه ای جایگزین لیوان های یک بار مصرف شده که خود یک پیام عملی است. ما در ایام عید سعی کردیم با جلساتی که با همکاران حوزه روابط عمومی داشتیم یک مسابقه تکریم محیط زیست را داشته باشیم که حدود 7 هزار دانشجو در این حوزه مجازی مطلع شده اند که خود این، یعنی فرهنگ سازی، یعنی حرکت به سمت نهادینه کردن مدیریت سبز.

      دکتر جانعلی زاده در پایان تاکید کرد: انجمن های علمی، کانون های فرهنگی و نشریات آماده هستند تا در خدمت مدیریت سبز دانشگاه، برنامه های خود را تعریف کنند و اقدامات خود را انجام دهند

اجرای برنامه های مدیریت سبز، هم دستاوردهای معنوی و هم درآمدهای مادی با خود دارد

     دکتر علی اکبر باقری خلیلی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در این نشست با بیان این مطلب که هر فعلی فواید متنوعی دارد و کارهایی که ما انجام داده ایم با هدف مدیریت سبز نبود اما، دستاوردهایی با خود داشت که در جهت مدیریت سبز بوده است، ادامه داد: البته اخیرا در هدف مدیریت سبز حرکت کرده ایم. از سال 1382 که مدیر آموزش بودم، سیستم الکترونیکی دانشگاه را آغاز کردیم که سومین دانشگاه در این زمینه بودیم و از 500 میلیون بودجه ای که لازم داشتیم 50 درصد را وزارت علوم داده بود که این طرح منجر به نتایج خوبی شده است.

       دکتر باقری افزود: ارتقای این سیستم هنوز هم ادامه دارد، به عنوان مثال، یکی از کارهایی که شروع کرده ایم، بایگانی الکترونیک پرونده های آموزشی دانشجویان است که پرونده های زیادی داریم که باید غربالگری شوند. در ثبت نام دانشجویان دوره جدید در سال تحصیلی 98-97، تمام ورودی ها به صورت الکترونیکی ثبت نام شدند و با توجه به قراردادی که منعقد شده است، در حال الکترونیکی کردن پرونده های سال های گذشته هستیم.

        معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه با بیان این مطلب که اجرایی نمودن برنامه مدیریت سبز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: اگر همه تلاش کنیم تا این سیستم بتواند امتحان خود را به خوبی پس دهد، به نظر من یک تحول، هم در دقت و سرعت و هم در عرصه مدیریت سبز خواهد بود.

        عضو هیات رییسه دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: مکاتبات اداری ما الکترونیکی است و سعی کرده ایم با تمام قوت پیگیری کنیم. از بهمن ماه سال گذشته اصرار کردیم تمام مکاتبات الکترونیکی شود. طی بررسی به عمل آمده، در ماه، حدود 7 تا 8 میلیون هزینه پست پرداخت می شد، یعنی صرف نظر از کاغذ و ... . از اسفند ماه این طرح اجرایی شد و تمام مکاتبات، به غیر از آنهایی که به دولت الکترونیک وصل نیستند، الکترونیکی انجام می شود.

       دکتر باقری، طرح الکترونیکی کردن پایان نامه های ارشد و دکتری را نیز از دیگر برنامه های در دست اقدام در این راستا عنوان کرد و افزود: البته این کار در بعضی از دانشکده ها در حال اجرا است و از سال گذشته هم شروع کرده اند، ولی فراگیر نشده است. حتی دفاع پایان نامه ها و رساله ها نیز در گام بعدی قرار خواهد داشت.

        معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: طبیعتا اجرای این برنامه ها، هم دستاوردهای معنوی و هم درآمدهای مادی با خود دارد. درآمد فقط از بیرون وارد کردن نیست، همین که صرفه جویی کنیم، خود به خود منجر به کسر هزینه اضافی دانشگاه می شود.

 مهم ترین چیزی که باعث موفقیت مدیریت سبز می شود، فرهنگ سازی است

       دکتر محمد حسین فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه نیز در این نشست، با اشاره به این مطلب که یکی از مولفه های اصلی کارکرد و رسالت دانشگاه، اثرگذاری در جامعه است، گفت: دانشگاه نسل 4 اثر گذار در جامعه است و کارکرد مدیریت سبز، وظیفه فرهنگ سازی در جامعه و ایجاد و معرفی یک الگوی موفق و مناسب در مدیریت سبز را دارد.

       دکتر فاطمی با اشاره به این مطلب که حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه حمایت خود را از طرح های هدفمند و تقاضامحور پژوهشی که در این زمینه ارایه می شود اعلام می کند. افزود: دانشگاه باید از ظرفیت دانشجویان بیشتر استفاده کند، به این دلیل که اگر به دنبال فرهنگ سازی باشیم، دانشجویان هستند که با یادگرفتن مدیریت سبز می توانند آن را گسترش دهند و در این راستا می توانیم از پتانسیل موجود در پایان نامه ها و رساله های دکتری و ارشد استفاده کنیم. 

       معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به موضوع  هسته های پژوهشی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: هسته های پژوهشی از حداقل 4 عضو هیات علمی تشکیل شده است که حول یک برنامه مشخص پژوهشی که تقاضا محور است می توانند فعالیت داشته باشند. آیین نامه هم تصویب شده و می تواند بستر مناسبی برای اعضای هیات علمی و دانشجویان باشد. ما هم سعی کردیم یک سری فعالیت ها را در این راستا انجام دهیم. با دانشگاه بوراس سوئد تفاهم نامه داشتیم که بیشتر در راستای مدیریت پسماند است که تا به حال 4 مرحله کارگاه و سمینارهای آموزشی برگزار کردیم و مرحله دیگر آن یک سمینار است که فردا به همراه کارگاه آموزشی و با شرکت اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان انجام می شود که از مدیران پسماند شهرداری های استان نیز دعوت کردیم و این کارگاه بیشتر در خصوص فرهنگ سازی است.

    دکتر فاطمی تاکید کرد: مهم ترین چیزی که باعث موفقیت مدیریت سبز می شود، فرهنگ سازی است که در کارگاه مذکور در مورد روش های نوین گسترش فرهنگ تفکیک زباله در محل تولید صحبت خواهد کرد. همچنین سعی کردیم مصرف کاغذ را در واحدهای مختلف کاهش دهیم. سامانه مدیریت اطلاعات پژوهشی را افتتاح کردیم که فرآیند محاسبه امتیاز گرنت را کاملا به صورت الکترونیک انجام می دهد. فعالیتی که به ازای هر هیات علمی حدودا 100 برگ کاغذ مصرف می شد. فرایند تخصیص پاداش چاپ مقاله را هم الکترونیکی کرده ایم. به دنبال این هستیم که کل فرآیند پیشنهاد، تصویب پروپوزال ها را الکترونیکی کنیم. فکر کنم که قدم خیلی خوبی در این راستا خواهد بود.

کاشت نهال در سراهای دانشجویی، گامی اساسی در تحقق برنامه های مدیریت سبز

      دکتر سید محمد متولی معاون دانشجویی دانشگاه نیز در این نشست با بیان این مطلب که یکی از مهم ترین اقدامات ما در حوزه مدیریت سبز در معاونت دانشجویی، کاشت نهال های مختلف در سراهای دانشجویی است، ادامه داد: هدف از این اقدام، سعی در زیباسازی فضا و کمک به حفظ محیط زیست است. . 

       دکتر متولی افزود: روسای ادارات تغذیه و خوابگاه در کمیته های مختلف حضور فعال دارند و حوزه معاونت دانشجویی،آمادگی دارد تا در صورت تامین بودجه مورد نیاز، کلیه مصوبات و طرح های این کمیته ها را در مرحله عمل به سرانجام برساند.

بر اساس قانون، یک درصد از بودجه کل سازمان باید در راستای مدیریت سبز هزینه گردد 

       مهندس مجید حق پناه مدیر دفتر فنی و طرح های عمرانی و دبیر شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه نیز در این نشست، ضمن اشاره به این نکته که قانون توسعه ششم در بخش 9 تحت عنوان محیط زیست و منابع طبیعی و در ماده 38 در 21 بند و 7 تبصره موارد الزام آور برای ادارات را کاملا توضیح داده است، گفت: در بند ( ز ) اجرای برنامه مدیریت سبز را شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه، تجهیزات و کاغذ، کاهش مواد جامد زاید و بازیافت آن ها در ساختمان ها و وسایل نقلیه، در کلیه دستگاه های اجرایی، موسسات، نهادهای عمومی غیر دولتی در چهارچوب قوانین مربوطه ذکر کرده است.

      در آیین نامه اجرایی این بند که به پیشنهاد مشترک وزرات نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیات وزیران رسیده است کلیه اقدامات در راستای دستیابی به اهداف محیط زیست که برای همه ادارات دولتی الزام آور است ذکر گردیده است.

       مهندس حق پناه ادامه داد: در تاریخ 12 /5 /95 تفاهم نامه ای میان وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه و با استناد به برنامه های بالادستی تهیه و در داخل این تفاهم نامه، کلیه اقداماتی که دانشگاه ها باید در راستای دانشگاه سبز انجام دهند مشخص گردیده است و یکی از این قوانین الزام آور این تفاهم نامه، ایجاد شورای راهبردی در دانشگاه است. دانشگاه مازندران هم مانند بقیه دانشگاه ها در سال 1395 نسبت به ایجاد شورای راهبردی اقدام نموده است. مطابق این تفاهم نامه جلسات شورای راهبردی باید هر 3 ماه یکبار باید تشکیل گردد و زیرمجموعه شورای راهبردی هم کمیته های 5 گانه تعریف شده که در آخرین جلسه شورای راهبردی سال 97 که در دی ماه برگزار شد کمیته های راهبردی توسط اعضای شورای راهبردی مشخص شده است. 

       مدیر فنی و طرح های عمرانی دانشگاه در بهش دیگری از سخنانش گفت: با تاکید ریاست محترم دانشگاه و مطابق تفاهم نامه مذکور پنج کمیته تخصصی شامل کمیته آب، کمیته فضای سبز و منظر، کمیته انرژی، کمیته پسماند، کمیته کاغذ و کمیته آموزش و فرهنگی تشکیل و از ابتدای بهمن تا پایان اسفند سال ۹۷ حدود ۳۵ جلسه با حضور اعضاء کمیته ها جهت بررسی مسائل و مشکلات هر حوزه و همچنین تهیه برنامه و بودجه سال ۹۸ تشکیل گردیده است. اعضای این کمیته ها طی دو مرحله فراخوان و بررسی توانایی و سوابق افراد در شورای راهبردی به تصویب و مطابق مقررات برای اعضاء مذکور حکم صادر گردید .

       دبیر شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه یادآوری کرد: ادارات مشمول این قانون باید مطابق دستورالعمل اجرایی بند(ز) ماده ۳۸ قانون توسعه ششم یک درصد از بودجه کل سازمان را در این راستای ارتقای شاخص های مدیریت سبز هزینه نمایند و تاکید می کنم که این بودجه باید در تمام شاخص ها مدیریت سبز هزینه گردد . 

       مهندس حق پناه خاطر نشان کرد: در حقیقت ما باید برنامه و عملکرد داشته باشیم و بر اساس این برنامه بتوانیم هزینه ها ی اقدام شده سالانه را به وزارت علوم و هیات امنا اعلام نماییم. ضمناً دانشگاه های فعال و پیشتاز می توانند علاوه بر هزینه یک درصد اعتبار سالانه بر اساس برنامه هدفمند از اعتبارات اعتبارات حمایتی مصوب بین سازمان برنامه بودجه و وزارت علوم و هم استفاده کنند. با توجه به اینکه دانشگاه مازندران در سال های 95، 96 و 97 اقدامات بسیار خوبی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی و همچنین اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب در جهت جلوگیری از آلودگی به آبهای زیر زمینی داشته است موفق به دریافت اعتبارات مذکور نیز شده است.

       وی ادامه داد: ردیف های اعتباری دیگری هم در حوزه معاونت علم و‌ فناوری ریاست جمهوری در جهت مدیریت سبز وجود دارد که با حمایت وزرات علوم و در صورت ارایه طرح های تحقیقاتی قابل وصول می باشد و دانشگاه مازندران هم طرح هایی در زمینه جمع آوری آب باران و تهیه آب مقطر و همچنین پرورش گلهای دریایی و ....  ارایه و اعضای هیات علمی فعال دانشکده شیمی و دانشکده علوم دریایی در این زمینه معرفی شدند و امیدواریم به عقد قراردادهای پژوهشی و تحقیقاتی و اخذ ردیف های اعتباری جداگانه منجر شود .

     مهندس حق پناه در پایان از همه مسولان، اعضای هیات علمی، کارمندان و دانشجویان عزیز درخواست کردند تا در این طرح بزرگ و دستیابی سریع تر به شاخص های سبز، این شورا و دبیرخانه را یاری نمایند .

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١٧:٠٦ - دوشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٢٠١٤٥    /    تعداد نمایش : ١٣٩٩